Nieuwe actie bij beelden in Apeldoorn vraagt aandacht voor vrouwenrechten

08 mrt , 15:45Nieuws
20260308_095826
In Apeldoorn vragen actievoerders aandacht voor vrouwenrechten tijdens internationale vrouwendag. De Dolle Mina’s plaatsten korte teksten bij verschillende kunstwerken in de stad. Met de actie willen zij laten zien dat sommige rechten nog steeds niet voor iedereen vanzelfsprekend zijn.

Internationale vrouwendag als moment voor gesprek

Tijdens internationale vrouwendag zetten de Dolle Mina’s een bijzondere actie op in Apeldoorn. Bij verschillende beelden in de stad hangen korte teksten die bezoekers aan het denken moeten zetten. De actie draagt de naam #nietmijnrecht. Daarmee willen de initiatiefnemers duidelijk maken dat rechten die voor sommigen vanzelfsprekend lijken, voor anderen nog altijd niet vanzelf spreken.
Volgens de organisatoren is internationale vrouwendag een logisch moment om deze boodschap te delen. Op deze dag staan vrouwenrechten wereldwijd centraal. Door teksten bij kunstwerken te plaatsen hopen de actievoerders dat mensen stil blijven staan bij de boodschap. De beelden worden zo tijdelijk een plek voor gesprek.
De teksten gaan over onderwerpen die veel vrouwen dagelijks raken. Denk aan veiligheid in de openbare ruimte. Ook economische zelfstandigheid komt aan bod. Daarnaast wordt aandacht gevraagd voor kansen op de arbeidsmarkt. Volgens de initiatiefnemers is het belangrijk om deze thema’s zichtbaar te maken in het straatbeeld.
De actie wil vooral een gesprek starten. Welke rechten vinden we vanzelfsprekend? Voor wie zijn die rechten nog niet vanzelfsprekend? Die vragen staan centraal bij de actie.

Ongelijkheid zichtbaar in het dagelijks leven

De actie laat zien dat ongelijkheid niet alleen een abstract begrip is. Veel vrouwen ervaren in het dagelijks leven nog steeds verschillen. Dat kan gaan over veiligheid op straat. Sommige vrouwen voelen zich ’s avonds onveilig door intimidatie of agressie.
Ook economische zelfstandigheid speelt een belangrijke rol. Niet iedere vrouw heeft dezelfde kansen op een carrière. Verschillen in salaris blijven een onderwerp van discussie. Daardoor hebben sommige vrouwen minder financiële zekerheid.
Daarnaast komt ongelijkheid op de werkvloer voor. Vrouwen krijgen soms minder kansen op promotie. Ook worden zij niet altijd serieus genomen bij belangrijke beslissingen. Volgens de initiatiefnemers laten deze voorbeelden zien dat gelijke rechten nog niet overal realiteit zijn.
Door deze thema’s zichtbaar te maken hopen de organisatoren dat inwoners hierover nadenken. De actie sluit daarmee aan bij het doel van internationale vrouwendag. Die dag draait immers om bewustwording rond gelijke rechten.

Kunstwerken als gespreksstarter in de stad

De kunstwerken in Apeldoorn krijgen door de actie een nieuwe betekenis. Ze zijn niet alleen bedoeld om naar te kijken. Ze worden ook een plek waar mensen met elkaar in gesprek gaan.
Bij elk beeld staat een korte tekst die een onderwerp aansnijdt. Denk aan veiligheid, kansen op werk of economische zelfstandigheid. Bezoekers kunnen zo stilstaan bij vragen over gelijkheid. Dat maakt de kunstwerken tijdelijk onderdeel van een maatschappelijk gesprek.
De initiatiefnemers hopen dat inwoners elkaar hierover aanspreken. Door vragen te stellen ontstaat bewustwording. Dat kan volgens hen bijdragen aan verandering. Juist daarom is internationale vrouwendag volgens de organisatie een belangrijk moment.
De actie laat zien dat maatschappelijke onderwerpen ook buiten vergaderzalen besproken kunnen worden. Gewoon op straat, bij een beeld in de stad. Daar waar mensen dagelijks langslopen.
Volgens de initiatiefnemers gaat het uiteindelijk om bewustwording. Wanneer mensen zich realiseren dat rechten niet voor iedereen vanzelfsprekend zijn, ontstaat ruimte voor verandering. Daarmee willen zij een bijdrage leveren aan het gesprek over gelijke kansen in de samenleving.
20260308_095826

Meer nieuws

Voor meer nieuws kunt u Apeldoorn Nieuws toevoegen op uw social media kanalen. Ook kunt u lid worden van onze nieuwsbrief. En kunt u ons via push-meldingen op uw beeldscherm krijgen. Ook voor regionaal nieuws kunt u terecht bij de buren. Harderwijk Nieuws en Nunspeet Nieuws en Ermelo Nieuws. Adverteren kan natuurlijk ook! Adverteren op nieuwspagina op Facebook met meer dan 8500 volgers? Mail dan naar [email protected] of bel naar 06–36454332. Heb je nieuws? Mail dan naar [email protected]. Je kunt de redactie bereiken via deze mail of bel naar 06-42022831.
loading

Loading articles...

Loading